Možnosti okamžitej platby a doručenia do 24h

Vernostný program - zľava z každého nákupu

Rozvoz v Martine a Vrútkach na bicykli v deň nákupu 

7 tipov pre umývanie okien v zime. Postačia vám klasické prostriedky a čistič okien?

Umývanie okien je činnosť, ktorá sa rieši niekoľkokrát do roka. Častejšie, samozrejme, v teplejších mesiacoch. Ak ste už čistič okien a prípravky na umývanie odložili do zadnej časti skrinky, a práve sa dívate na šmuhy na vašich plastových oknách, vedzte, že s babím letom neodišla posledná šanca postarať sa o ich bezchybnú čistotu. 

Viete, čomu sa vyhnúť a na čo si dať pozor pri umývaní okien v zime?

Čistič okien vašu prácu urýchli a zefektívni 

Ak ste ešte jeho čaro neobjavili, práve v zimných mesiacoch vám môže prísť čistič okien, inak známy ako vysávač na okná, celkom vhod. Tento praktický pomocník pomocou stierky zotrie všetku tekutinu z povrchu a spoľahlivo ju presunie do zbernej nádoby. Pri výbere čističa okien sa zamerajte na jeho váhu, a v prípade robotickej verzie na výdrž medzi jednotlivým nabíjaním. V prípade, ak sú niektoré okná menej dostupné, oceníte aj šikovnú teleskopickú tyč. Použitím čističa okien v chladnejšom období šetríte pokožku rúk, keďže vďaka nemu nemusia prísť s tekutinou vôbec do kontaktu.

Pri umývaní okien v zime by teplota vonku nemala klesnúť pod 5 °C 

Ako ste určite predpokladali, nejaké teplotné obmedzenia pre zimné umývanie okien predsa len existujú. Teploty nižšie ako päť stupňov Celzia tejto činnosti skutočne neprospievajú. Okrem toho, že určitý nekomfort pocítite i vy sami, je potrebné si uvedomiť, že práve tak, ako v letných mesiacoch platí, že sa voda z okna rýchlo vyparí, v zimných, naopak, hrozí, že na povrch okna primrzne. A s námrazou si veru ani ten najlepší čistič okien neporadí.

V zimných mesiacoch narábajte s čističom okien opatrne 

S nižšou teplotou súvisí priamo úmerne aj nižšia odolnosť povrchu okien. Sklenená tabuľa okna je akousi bariérou medzi vonkajším chladným a vnútorným teplým vzduchom. Z tohto dôvodu sa stáva aj krehkejšou a vyžaduje opatrnejšie zaobchádzanie, napríklad aj v prípade, ak používate čistič okien. Problém môže nastať v momente, keď sa medzi povrch okna a tvrdšiu stierku dostane predmet, ktorý by v teplejších mesiacoch okno len takmer neviditeľne poškriabal. V zime však môže v tomto mieste vzniknúť viditeľná prasklina.

Teplota vody je pri umývaní okien kľúčová, ruky si v nej v zime neohrejete 

Možno si poviete, že čím je voda v kýbliku teplejšia, tým lepšie. Napokon, vo všeobecnosti platí, že umývanie studenou vodou je menej efektívnejšie, než umývanie pomocou vody teplej. Pravda je však niekde uprostred. Príliš horúca voda totiž dokáže výrazne znížiť účinok čistiacich prostriedkov, ktoré chcete pri umývaní okien použiť. Preto je odporúčanou teplotou vody rozmedzie medzi 25 – 30 °C. Ak však nemáte po ruke teplomer, pre predstavu hovoríme o teplej, nie horúcej vode. V zimných mesiacoch, kedy sa teploty vonku skutočne blížia k hranici piatich stupňov, pokojne siahnite po vode vlažnej, výsledok to nenaruší.

Pri čistení okien postupujte od najväčšej po najmenšiu špinu 

Toto pravidlo platí všeobecne. Postup pri umývaní okien, ktorý sa traduje od babky, cez mamu, až po dcéru, ktorá sa práve nasťahovala do svojho prvého príbytku, sa odovzdáva už po storočia. A má svoje opodstatnenie. Ak by ste totiž začali ako prvé umývať menej znečistené časti, ľahko sa stane, že pri umývaní najšpinavších častí si nečistoty prenesiete na tie, ktoré ste už vyčistili. Vo chvíli, keď sa dostanete k sklenenej výplni, ktorá by mala vo finálnej fáze žiariť čistotou, nezabudnite si vodu vymeniť za novú a taktiež vyčistiť stierku čističa okien alebo si vymeniť handričku za čistú.

Pri zimnom umývaní okien nezabúdajte aj na vhodné ošetrenie ostatných častí okna

Vraví sa, že okno je výkladnou skriňou nášho bývania. Okrem toho, aby bolo čisté, je však dôležitá i jeho funkčnosť a životnosť. Popri umývaní nesmieme zabúdať aj na ošetrenie ostatných častí, akými sú tesnenia, kľučka, pánty či západky. Obzvlášť pred zimou je na mieste ich dôkladne očistiť a zistiť, či nie je potrebné ich premazať alebo dotiahnuť (najmä pri starších oknách). Pomocnú ruku podajú usmernenia výrobcu, no celkom určite neurobíte krok vedľa, ak sa prezrievavo postaráte o tesnenia okien. Jemnou vrstvou silikónového maziva alebo technickej vazelíny zvýšite ich životnosť a ochránite ich pred prípadným poškodením.

Nielen výber čističa okien, ale i vhodného čistiaceho prostriedku, je kľúčový 

Nuž, a napokon prichádzajú na rad, pomocníci v podobe čistiacich prostriedkov. V talóne by ste mali mať nielen čističe na sklo, ale taktiež univerzálne čistiace prostriedky, ktoré vám pomôžu očistiť plastové časti okien, alebo v niektorých prípadoch i odstrániť nepríjemnú pleseň z kútov stien či zanedbanejších okenných tabúľ. Ak však po ruke žiaden prostriedok nemáte alebo sa vám práve minul, poľahky si vyrobíte účinnú alternatívu. Mnohé gazdiné siahajú v tomto prípade po saponáte, avšak sú i také, ktoré nad ním už zlomili palicu, pretože zanecháva po umytí okien nevzhľadné šmuhy. Skvelým, a taktiež lacným pomocníkom, je však klasický ocot, ktorý stačí zmiešať s teplou vodou a následne sklo na okne vyleštiť. Voňavejšia verzia nahrádza ocot avivážou. Pre tých, ktorí radi testujú, vyskúšajte na umývanie okien použiť napríklad číry detský šampón, vodku či dokonca vanilkový puding.

Pre všetkých ostatných platí, že pripraveným šťastie praje. A ak vás ešte aj v zimných mesiacoch trápia špinavé okná, zaobstarajte si účinný čistiaci prostriedok, praktický čistič okien a pripravte sa na deň, kedy teploty vyskočia nad spomínaných päť stupňov Celzia. A hurá na umývanie okien. Pokojne aj v zime! 

Prepáčte, aktuálne máme skladom iba :productStock ks. Ak potrebujete viac kusov tovaru kontaktujte nás emailom na shop@demro.sk