Absolútne čistá kuchyňa? 8 tipov, ako to dosiahnuť
Kuchyňa je asi najrušnejšie miesto vo väčšine domácností. Denne sa v nej pripraví množstvo pokrmov pro čom prirodzene vzniká aj neporiadok. Čistá kuchyňa je základom pre bezpečnú, zdravotne nezávadnú a zároveň praktickú prípravu vašich obľúbených jedál. Prinášame vám niekoľko tipov, ako udržať kuchyňu čistú bez veľkej námahy nielen pomocou čistiacich prostriedkov. Na čo by ste pri upratovaní a čistení nezabudnúť?
Základom čistej kuchyne je čistá pracovná doska
Na pracovnej doske v kuchyni sa počas dňa prestrieda mnoho potravín. Už pri príprave raňajok sa občas vyleje mlieko, kvapne vám z lyžičky med alebo sa trúsia omrvinky z pečiva. Podobne to je aj pri príprave ostatných pokrmov počas dňa. Na tieto účely je vhodné mať vždy po ruke mokrú handru, ktorou nečistoty a pozostatky jedál a nápojov utriete. Ideálne je spraviť to čo najskôr, aby nestihli na povrchu zaschnúť. Čistú kuchyňu a hlavne pracovnú dosku udržíte používaním dosiek na krájanie. Nezabudnite však aj na ich dôkladné čistenie horúcou vodou, nakoľko sa v nich môžu udržiavať baktérie.
Aj umývačka riadu a umývadlo musia byť čisté
Na to, aby ste mohli udržiavať čistú kuchyňu, riady a kuchynské pomôcky, musí byť čisté aj miesto, v ktorom ich zvyknete umývať. Ak sa vám v kuchynskom dreze nahromadia špinavé riady, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Pomocou teplej vody a čistiaceho prostriedku na riad sa ich zbavíte veľmi rýchlo. Po ich umytí je dôležité vyčistiť aj samotný drez. Nevynechajte ani čistenie odpadového sitka a občas prečistite aj odtok použitím vhodného čističa odpadov. Pokiaľ používate umývačku riadu, nezabúdajte na jej pravidelné čistenie. Na tieto účely môžete použiť prostriedok na čistenie umývačky, ktorý umývačku dostatočne dezinfikuje a zbaví ju usadených nečistôt. K vyčisteniu vám však postačia aj suroviny, ktoré máte v kuchyni. Ocot, sóda bikarbóna a citrón sú veľmi účinnými pomocníkmi nielen na udržanie čistej umývačky riadu, ale aj celej kuchyne.
Skladovanie potravín v čistej kuchyni
Pre zdravé a zdravotne nezávadné skladovanie potravín sa určite zamerajte aj na pravidelné upratanie a vyčistenie všetkých skriniek v kuchynskej linke. Zároveň je to možnosť na pretriedenie potravín, ktorým už skončila záručná doba. Nezabudnite ani na chladničku, ktorú je potrebné vyčistiť častejšie. Prebehnite ju aspoň raz za dva mesiace handrou namočenou vo vode zmiešanej s octom a dôkladne ju vysušte kuchynskou utierkou. Využiť môžete aj čistič chladničiek, ktorý je priamo na to určený.
Čistá kuchyňa musí byť bez mastnoty
Mastnota, ktorá si pri varení vytvorí, je jeden z najväčších nepriateľov čistej kuchyne. Pomocou výparov vzniknutých pri varení sa dokážu čiastočky mastných surovín zachytiť nielen na varnej doske, ale aj kuchynskej linke, zástene a všetkých iných častiach vašej kuchyne. Čistá kuchyňa bez mastnoty však môže byť ťažšie dosiahnuteľná aj za pomoci účinných odmasťovacích prípravkov, ak sa zamastených častí nebudete zbavovať pravidelne. Varnú dosku alebo sporák čistite aspoň raz za týždeň pomocou čistiacich prostriedkov na to určených. Zbavíte sa nielen mastnoty, ale aj pripálených zvyškov.
Handry a utierky vymieňajte pravidelne
Súčasťou každodenných potrieb, bez ktorých sa fungovanie v kuchyni nezaobíde, sú kuchynské utierky, hubky a handry. Pomáhajú okrem iného aj v udržaní čistej kuchyne. Nezanedbajte však ich pravidelnú výmenu, aby splnili svoj účel. Veľmi radi sa v nich totiž udržujú a množia rôzne baktérie. Bavlnené utierky perte na vysokých teplotách.
Nezabúdajte na odpadkový kôš
Odpadkový kôš je pochopiteľne najmenej čisté miesto, ktoré sa vo vašej kuchyni nachádza. Aj keď doň patrí odpad, alebo možno práve preto, je podstatné nezabudnúť ho tiež z času na čas vyčistiť. Odporúčame použiť horúcu vodu a dezinfekčný prostriedok, ktoré zbavia smetný kôš zachytených nečistôt a pachov.
Čistá kuchyňa v každom kúte
Tak, ako to platí v každej miestnosti, naozaj čistá kuchyňa musí byť vyčistená od stropu až po podlahu. Podlaha v kuchyni dostáva mnohokrát zabrať možno viac ako kdekoľvek inde vo vašej domácnosti. Čistiace prostriedky na podlahu tu preto budete musieť použiť možno trochu častejšie. Pri väčšom, komplexnom upratovaní nezabudnite pozametať prach a pavučiny zo všetkých kútov a vyčistite aj okná, aby bola vaša kuchyňa absolútne čistá.
Čistá kuchyňa si vyžaduje čisté spotrebiče
Nestačí, aby bola kuchyňa čistá iba navonok. Želaný efekt dosiahnete vtedy, ak vyčistíte aj všetky spotrebiče ako sú varná kanvica, kávovar, mikrovlnka a podobne. Môžete ich vyčistiť pomocou vyššie spomínaných surovín. Ocot alebo kyselina citrónová vám dokonale vyčistia varnú kanvicu. Citrón si zase poradí s nečistotami v mikrovlnke. Siahnuť však môžete aj po špeciálnych prípravkoch na účinné a nezávadné čistenie týchto spotrebičov.
Ak chcete aj vy, aby bola vaša kuchyňa absolútne čistá, dodržaním uvedených tipov a s pomocou správne zvolených čistiacich prostriedkov to nemusí byť nic náročné. Kľúčom k udržaniu čistej kuchyne môže byť aj nastavenie určitej pravidelnosti pri jej čistení.
foto:pixabay.com