Možnosti okamžitej platby a doručenia do 24h

Vernostný program - zľava z každého nákupu

Rozvoz v Martine a Vrútkach na bicykli v deň nákupu 

Navarte si s nami tradičné fašiangové jedlá, kým príde Popolcová streda

Február, už tradične, patrí fašiangom a zvykom, ktoré sa dodnes v slovenských rodinách uchovávajú. Okrem zábavy a túžobného očakávania jari prinášajú fašiangy – obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy, aj hodovanie. Po vianočnom pôste totiž Popolcovou stredou začína štyridsaťdňový veľkonočný pôst. A práve medzi týmito dvoma pôstmi si môžete pomocou svojej kuchynskej výbavy dopriať vyberané fašiangové jedlá a nápoje. 

Ktoré sú to?

Fašiangy ako pravá zimná hodovačka. Odkiaľ sa vzali všetky dobroty? 

Fašiangy skutočne v minulosti predstavovali čas roka, na ktorú sa všetci naši predkovia tešili. Zdĺhavá zima, ktorá už bola pomaly na odchode, im zväzovala ruky a nemohli sa venovať prácam okolo hospodárstva či na poliach. V komorách však ostávalo množstvo zásob, ktoré bolo treba po hojnom roku minúť. Navyše, chladnejšie počasie prialo obľúbeným zabíjačkám. Roľnícky a poľnohospodársky život našich predkov bol úzko spätý s cirkevnými nariadeniami a vierou, ktorá v stredoveku vo veľkonočnom pôste obmedzovala stravu veriacich o mäso, masť, vajcia, mlieko i syr. Fašiangy sa stali preto obdobím v roku, ktoré si všetci užívali. Ako?

Zábava na fašiangy končila Popolcovou stredou 

A do sýtosti si ju užívala celá dedina. Charakteristické boli najmä maškarné plesy, tancovačky a dokonca i svadby. Práve v tomto období mali totiž mladí možnosť lepšie sa spoznať, keďže okrem práce okolo statku mohli navštevovať dedinské zábavy a všakovaké karnevaly. Usporiadať svadbu na fašiangy znamenalo pohostiť svadobčanov z dostatku zásob v komore a venovať sa svadobnej hostine naplno. Nuž, a so svadbou, tancovačkou či zábavou súvisí taktiež dobré jedlo a pitie, ktoré nesmelo počas fašiangov v žiadnej rodine chýbať.

Fašiangové jedlá mali zabezpečiť hojnosť celej rodine počas nasledujúceho roka

V tradičnej slovenskej rodine verili, že práve konzumácia jedál zo živočíšnych produktov (vajcia, mäso) a vyprážané múčne jedlo, prinesie celému hospodárstvu prosperitu a dostatok v nasledujúcom období. Z fašiangových jedál by si veru dnešný vegán sotva vybral. Takmer v každom dvore sa totiž našla svinka, ktorú bolo treba spracovať a premeniť na obľúbené klobásy, jaternice či voňavú pečienku (pečené mäso zo zabíjačky). Jej pečenie bolo doslova tradíciou, na ktorú sa tešili chuťové poháriky každého gazdu. Hoci je dnes zabíjačka skôr raritou alebo výsadou vidieka, nájdu sa rodiny, ktoré si ju v duchu tradícií načasujú práve na obdobie fašiangov. Vďaka množstvu kuchynských pomocníkov a šikovných robotov je dnes práca okolo zabíjačky jednoduchšia. To najdôležitejšie – chutná hurka, kaša či klobása však našťastie ostávajú. Ak nezabudnete na ich vhodné skladovanie, vydržia vám pokojne i do ďalších fašiangov. 

Okrem klasických zabíjačkových pokrmov z mäsa, tvorili veľkú časť fašiangových jedál sladké pokrmy. Ak ste sa niekedy čudovali, odkiaľ sa u nás nabrali šišky či fánky – Božie milosti, vedzte, že našim starkým sa na ne zbiehajú slinky práve v čase fašiangov. Až do Popolcovej stredy si ich totiž vychutnávali kedysi rok čo rok. Doplnené o domáci lekvár či sladkú našľahanú penu rozvoniavali v kuchynke každej dobrej gazdinej. 

Napokon, k dobrému jedlu patri i čosi, čím ho treba zapiť. Nie je tajomstvom, že mnohí gazdovia vyrábali domácu pálenku vo svojej réžii. Dnes už toto nebezpečné hobby patrí do rúk zodpovedných certifikovaných páleníc, no kvalitná domáca patrila k nápojom, ktoré nemohli pri fašiangovom pohostení chýbať. Nebolo dvora, kde by vás neponúkli jedným zdravotným štamperlíkom

Vyskúšajte naše tipy – recepty na fašiangové jedlá 

Nájsť spomedzi množstva receptov na zabíjačkové produkty ten najlepší, by bolo ako hľadať ihlu v kope sena. Navyše, každá rodina má svoje zaužívané postupy a ingredience, vďaka ktorým hrdo vyhlasuje, že práve jej jaternice či tlačenka sú tie najlepšie. A keďže dnes zaranžovať zabíjačku môže len skutočne málokto, vyskúšajte si doma možno menej známe, no stále tradičné fašiangové jedlo – ovarovú polievku a klasické fašiangové fánky

Ovarová polievka – OVAR

Tento pokrm sa síce tiež viaže k zabíjačkovým dobrotám, no potrebné suroviny si poľahko nakúpite aj u svojho obľúbeného mäsiara a najbližších potravinách. Sýta polievka vás zahreje v zimnom období a rozšíri váš receptár o nový pokrm. 

Suroviny 

500 g bravčové paprče 

700 g bravčové kosti 

200 g bravčová pečienka

150 g krúpy 

6 strúčikov cesnaku 

majoránka

korenie

soľ

cibuľa

Postup

Bravčové kosti, vnútornosti (pečienku) a paprčky uvaríme v osolenej vode do mäkka (mäso by sa malo od kosti ľahko oddeliť). Nezabudneme pridať korenie a cibuľu v celku. Keď je mäso hotové, vyberieme ho z vývaru a precedíme. Pridáme premyté krúpy a v momente, keď zmäknú, dochutíme majoránkou, prelisovaným cesnakom  a pridáme nakrájané mäso z paprčiek. Necháme ešte chvíľu povariť a hutnú ovarovú polievku môžete podávať.

Fašiangové fánky – ideálne na Popolcovú stredu

Sladkú bodku za fašiangovým hodovaním môžete urobiť týmto klasickým dezertom, po ktorom si budú všetci prsty oblizovať. A to doslova, pretože ich budú mať od cukru.

Suroviny 

300 g hladká múka

3 ks vaječný žĺtok

2 polievkové lyžice rumu

2 polievkové lyžice bieleho vína

4 polievkové lyžice kyslej smotany

1 polievková lyžica práškového cukru

štipka soli

bravčová masť na vysmážanie

práškový cukor na obaľovanie

Postup

Na dosku si nasypeme múku a do jamky uprostred dáme všetky ostatné suroviny. Cesto spracovávame pomocou príborového nožíka krájavým pohybom a napokon premiesime pomocou rúk. Hladké cesto niekoľkokrát rozvaľkáme a preložíme, napokon ho preložené vložíme do chladničky na hodinu. Z cesta odkrajujeme kúsky, ktoré vyvaľkáme a narežeme na tradičný kosoštvorcový tvar s pásikom uprostred. Takto pripravené fánky necháme ešte 15 minút odpočívať pod utierkou a následne vysmažíme v horúcej masti. Pomocou servítky zbavíme dobrotu prebytočnej masti a obalíme v práškovom cukre. 

Vyskúšate? Alebo máte svoj overený recept na fašiangové jedlá a podelíte sa s ním napríklad v komentári na našej fanpage? Či už sa rozhodnete pustiť do jedného z našich tipov alebo si fašiangy vychutnáte s inými dobrotami, všetko potrebné na ich prípravu, vrátane kuchynského vybavenia či nepostrádateľných pomocníkov, nájdete u nás, v online obchodnom dome DEMRO.

Prepáčte, aktuálne máme skladom iba :productStock ks. Ak potrebujete viac kusov tovaru kontaktujte nás emailom na shop@demro.sk