Možnosti okamžitej platby a doručenia do 24h

Vernostný program - zľava z každého nákupu

Rozvoz v Martine a Vrútkach na bicykli v deň nákupu 

Starostlivosť o izbové kvety na jar. Na čo určite nezabudnúť?

S príchodom jari sa toho najmä v prírode veľa mení. Aj keď sú izbové rastliny v kvetináči ozdobou interiéru, taktiež sú súčasťou prírody a jej kolobehu. Ako sa starať o izbové kvety na jar, aby dostali tú správnu starostlivosť pre ďalší zdravý rast, a na čo pritom nezabudnúť? Prinášame vám zopár tipov, s ktorými vdýchnete izbovým kvetom na jar novú silu a budete si môcť užívať ich krásu a energiu, ktorú domácnosti dodávajú.

Prečo si po zime zaslúžia izbové kvety špeciálnu starostlivosť? 

Ako sme už naznačili, izbové rastliny sú na jar súčasťou nového vegetačného obdobia. Ak by ste ich po zime nechali v nedotknutom a zanedbanom stave bez kontroly, ich rast by sa mohol spomaliť, resp. úplne zastaviť. Zároveň by sa mohli  niektoré ich nevyriešené problémy stupňovať. Vyčleňte si preto určitý čas, ktorý kvietkom venujete a určite to neoľutujete. 

Izbové kvety na jar zbavte suchých a odumretých častí 

Jedna z činností, ktorú zahŕňa starostlivosť o izbové kvety, je odstránenie ich odumretých a suchých častí. Na izbové rastliny zväčša postačia obyčajné nožnice alebo nôž, pomocou ktorých hravo odstránite nezdravé konáriky a uschnuté stonky. Takisto je potrebné zbaviť rastlinku odkvitnutých kvetov, zažltnutých a vyschnutých listov. Odstrihnúť môžete pokojne aj výhonky, ktoré sú na pohľad slabé. Kvetinu tým omladíte a bude vedieť svoju silu s príchodom jari venovať novým výhonkom. 

Svieža sprcha izbové kvety na jar oživí 

Zima je, najmä z dôvodu vykurovania, obdobím s väčšou prašnosťou. Preto by ste pri jarnom upratovaní, kedy zbavujete domácnosť nahromadeného prachu, nemali zabudnúť ani na izbové rastliny. Prach zachytený na listoch a ostatných častiach kvetov môžete utrieť vlhkou handrou. Omnoho lepšie však urobíte, ak im doprajete osviežujúcu vlažnú sprchu. Pri sprchovaní je však potrebné dať pozor na príliš silný prúd vody, ktorý by mohol jemnejšie listy poškodiť. Keď bude rastlina očistená, nechajte ju voľne vyschnúť a vodu z nej odtiecť. Po tejto procedúre vaše kvety doslova ožijú.

Izbové rastliny je najlepšie presadiť na jar 

Čo sa týka starostlivosti o izbové kvety, každá z nich si občas vyžaduje presadiť do väčšieho kvetináča a zároveň novej, živinami obohatenej zeminy. V zásade platí, že by ste tak mali urobiť približne každé 2 až 3 roky. Vzhľadom k obdobiu je najlepšie presádzať izbové rastliny práve na jar. Navyše je izbové rastliny potrebné presadiť v prípade, ak sa korene nezmestia do kvetináča. Neraz sa stáva, že rastlina svojimi koreňmi vyslovene preráža kvetináč. Toto je signál, že jednoznačne potrebuje viac miesta. Predtým ako sa pustíte do práce, pripravte si nasledovné pomôcky, ktoré budete k presádzaniu potrebovať:

  • kvetináč – mal by byť aspoň o 2 až 3 cm väčší,
  • substrát – vyberajte ten, ktorý je určený pre izbové rastliny a na jar im dodá potrebné živiny,
  • ochranné rukavice – na zabránenie výrazného znečistenia rúk a nechtov,
  • lopatku a zmetáčik – k následnému uprataniu miesta, kde budete sadiť.  

 

Ako postupovať pri samotnom presádzaní? S rastlinou pracujte vždy opatrne, aby ste nepoškodili nielen jej okrasnú časť, ale aj koreňovú sústavu. Tú po vytiahnutí z pôvodného kvetináča zbavte čo najväčšieho možného množstva zeminy. Do nového kvetináča nasypte spodnú vrstvu substrátu a opatrne doňho vložte koreňovú sústavu. Následne doplňte zvyšný substrát do výšky asi 2 cm pod vrchný okraj kvetináča a jemne pritlačte. Po presadení nezabudnite rastlinu zaliať výdatnou dávkou vody.  

Ako sa starať o izbové kvety napadnuté plesňou? 

Na izbových kvetoch sa občas objaví pleseň. Jej príčinou môže byť veľa vody alebo málo svetla, čo je najmä po zimných mesiacoch častým problémom. Ak spozorujete v kvetináči vašej izbovej rastliny na jar biely povlak nachádzajúci sa na povrchu pôdy, bude to pravdepodobne iba mierna neškodná forma plesne. Je to skôr estetický problém a napadnuté časti stačí odstrániť lopatkou. Horším prípadom je sivá pleseň, ktorá patrí medzi hubové plesne a často napáda aj listy a kvety, kde sa prejavuje väčšinou tmavými fľakmi. V tomto prípade bude najlepšie, ak okrem odstránenia všetkých napadnutých častí rastlinu presadíte. Využiť môžete aj rôzne fungicídne prostriedky určené na boj s plesňami. 

Ako vidíte, aj izbové rastliny potrebujú občas viac pozornosti. Jar je na to z mnohých hľadísk ideálnym obdobím. Ak chcete aj vy mať doma krásne a zdravé rastliny, ktoré dokážu zútulniť, skrášliť a mnohokrát prečistiť celý interiér, dajte sa do práce. Špeciálna starostlivosť o izbové kvety na jar vám nezaberie príliš veľa času, nie je fyzicky náročná a vaše kvety vám budú vďačné. Jediné, čo budete po tejto činnosti potrebovať, je krém na ošetrenie rúk a šálka dobrej kávy, ktorú si môžete vychutnať pri pohľade na vaše oživené kvietky. Okrem spomínaných tipov, ako sa starať o izbové kvety na jar, by ste nemali zabúdať ani na pravidelnú starostlivosť, ktorú potrebujú. Nezabúdajte ich pravidelne a dostatočne polievať a kontrolovať ich stav. 

 

foto:pixabay.com

Prepáčte, aktuálne máme skladom iba :productStock ks. Ak potrebujete viac kusov tovaru kontaktujte nás emailom na shop@demro.sk