Možnosti okamžitej platby a doručenia do 24h

Vernostný program - zľava z každého nákupu

Rozvoz v Martine a Vrútkach na bicykli v deň nákupu 

Pranie a jeho nástrahy. Viete, ako na šetrnejšie a ekologickejšie pranie, aby vaše prádlo netrpelo?

Pranie rieši každá domácnosť bez rozdielu. Hoci je dnes automatická práčka a účinný prací prášok samozrejmosťou, nie každý vie, ako tieto vymoženosti modernej doby používať. Napokon, stlačiť gombík je to najjednoduchšie... My vám však v nasledujúcich riadkoch poradíme, ako prať tak, aby ste ušetrili. Nielen energie, aviváž či prací prášok, ale aj váš čas a dokonca i samotnú práčku. To všetko však za predpokladu, že vás vo výsledku čaká mäkkučká a voňavá bielizeň rovnakej farby, ako ste do práčky vložili.

Pranie pre pokročilých. Ako dosiahnuť výsledky ako z reklamy na prací prášok?

Technológie a vývoj pokročili už aj v oblasti prania a starostlivosti o bielizeň. Spolu s modernými práčkami, ktoré majú pomaly viac zmyslov, než my, ľudia, prichádza momentálne do podvedomia domácností snaha o ekologickejší prístup k jej vedeniu. Negatívny dopad extrémneho plytvania energiami a zdrojmi, akým je napríklad i voda, začíname pociťovať už dnes. I z toho dôvodu je na mieste otázka: ako prať šetrnejšie? Z pohľadu životného prostredia, energetického hospodárenia, ale i našej peňaženky či drahocenného času. V DEMRO sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako na to.

Tip č. 1 – Ekologickejšie pranie a jeho úskalia 

Alfou-omegou ekologického prania sú pracie prostriedky. To, čo však málokto vie, je spôsob, ako ich používať. Kľúčovým faktorom je totiž tvrdosť vody. Naliali ste i vy do dávkovača v práčke prací prášok s označením EKO a výsledok ani zďaleka nesplnil vaše očakávania? Vieme, kde je chyba. Ekologické pracie prostriedky totiž obsahujú zložky, ktoré v prípade tvrdej vody viažu k sebe minerálne látky a nie špinu z bielizne. 

Riešenie však existuje. Ak máte tvrdú vodu, postačí účinný zmäkčovač, a rozdiel pri používaní ekologických práškov na pranie zbadáte na prvý pohľad. Používanie zmäkčovačov navyše šetrí vašu práčku a taktiež vašu peňaženku, nakoľko zistíte, že účinného prostriedku na pranie postačí menej, než ste boli doposiaľ zvyknutí.

Tip č. 2 – Šetrnejšie pranie začína už výberom práčky 

To, čo by malo byť rozhodujúce pri výbere vašej novej práčky, nie sú ani tak sympatie s obľúbenou značkou či dokonca to, ako práčka vyzerá. U svojho nového pomocníka na pranie sledujte najmä energetický štítok. Rozhodujúca by mala byť spotreba vody a energie a taktiež zaradenie do triedy A+++ a viac. Ak sa vám zdá, že vaša momentálna práčka nespĺňa vaše požiadavky, poobzerajte sa po novej. Cena, ktorú na jej nákup miniete, sa vám môže v priebehu roka či dvoch vrátiť v podobe ušetrených nákladov na pranie.

Druhým kľúčovým parametrom pre šetrné pranie je teplota vody. Vedeli ste, že ohrev vody dokáže ovplyvniť spotrebu energie až o jednu štvrtinu? Stačí trocha ubrať na teplote a vyskúšať svoj overený prací program na 40-tke. Ak sa totiž jedná o bežne znečistenú bielizeň, výsledok, v podobe čistého prádla, bude rovnaký. Spotreba energie však až o jednu tretinu nižšia. A to už je veru čo povedať, nemyslíte? Dôvodom je fakt, že ohrev vody spotrebuje viac energie, než chod jej motora počas celého cyklu prania. 

Šetrné pranie taktiež výrazne závisí aj od množstva prádla, ktoré do práčky vložíte. Ak je ho príliš málo, zbytočne plytváte energiami, pretože zrejme zvolíte krátky program, ktorý vyžaduje vysoké spotreby. Platí však, že ani jej preplnenie očakávanému výsledku nepridá. Z bubna totiž môžete vytiahnuť nie príliš voňavú a ani čistú várku bielizne, ktorú rozhodne nemožno označiť za vypraté prádlo.

Tip č.3 – Ako teda dosiahnuť čisté a voňavé prádlo

Na úvod dôležitá informácia. Pranie na nízkych teplotách v moderných práčkach neznamená, že hygiena vašej bielizne utrpí. Drvivá väčšina pracích práškov dnes obsahuje enzymatické zložky, ktoré pri vyšších teplotách neúčinkujú tak efektívne. Nižšie teploty, naopak, šetria vlákna bielizne pri častom praní.

Nie je to však len teplota a správna voľba programu v spojitosti s množstvom bielizne v bubne práčky. Rozhodujúcim parametrom pre dokonale vypraté prádlo je aj jeho príprava, a teda triedenie. V prvej línii je potrebné roztriediť najmä farby. Biele na jednu kôpku, farebné na druhú, a ideálne ešte aj to čierne a tmavé dajte prať zvlášť. Druhou premennou pri triedení bielizne je jej materiál. Ten najjemnejší si vyžaduje nízku teplotu a šetrný prací program. 

Pri výbere pracieho prostriedku postupujte podľa nasledovného kľúča:

  • na biele prádlo použite prací prášok s aktívnym kyslíkom (uteráky perte na teplote 60 °C a vyššie)
  • na farebné prádlo zvoľte prací gél alebo kapsule (postačí program alebo manuálne nastavenie na 40 °C)

Tá najlepšia rada však znie: Sledujte štítky na oblečení.

Tip č. 4 – Prací prášok alebo gél? Ako vybrať ten najlepší prací prostriedok? 

Nemenej dôležitým bodom pre šetrné a efektívne pranie je výber vhodného pracieho prostriedku. Kým bol v minulosti výber obmedzený na klasický prací prášok, dnes je ponuka oveľa veľkorysejšia. Tablety, kapsule, pracie gély či ekologické mydlové orechy vytvárajú taký malý chaos. Nájsť tú najlepšiu možnosť sa zrejme podarí až v prípade, ak si jednotlivé druhy vyskúšate. Aj tu však poznáme niekoľko overených tipov, ktoré vás pri výbere nasmerujú.

Vedeli ste, napríklad, že voľbou pracieho prostriedku môžete ušetriť nielen svoj rozpočet, ale i samotnú práčku a prádlo

Rozhodujúcim je práve pomer ceny a množstva, objemu či hmotnosti pracieho prášku. Dôležité informácie nájdete aj na etikete. Súčasťou mnohých pracích prostriedkov sú napríklad aj neefektívne plnidlá, ktorých jediným cieľom je nafúknuť objem balenia. Tieto produkty sa potom usádzajú nielen v belizni samotnej, ale i práčke, a spôsobujú tak jej výraznejšie znečistenie, či dokonca mechanické poruchy. Za kvalitu sa teda oplatí priplatiť si. Inak si môžete spolu s pracím práškom v balení priviesť domov napríklad kriedu, sódu bikarbónu či jemne drvené časti husieho peria. Sledujte preto dávkovanie a pozorujte, koľko vám jedno balenie vydrží.

Tip č. 5 – Ako sa starať o práčku?

Napokon, ona je tá, ktorá všetku tú špinavú robotu urobí za vás. Starostlivosť o práčku je práve tak dôležitá, ako samotný výber pracieho prášku, voľba pracieho programu alebo teploty prania. Ak sme spomínali v úvode zbytočné plytvanie energiami pri malom objeme bielizne v bubne práčky, táto strana má aj druhú mincu. Preplnenie práčky vedie k nedostatočne vypranej bielizni (oblečenie sa potrebuje počas prania rozprestrieť, aby voda a prací prášok prenikli do všetkých vlákien) a napokon aj k mechanickému opotrebovaniu samotnej práčky.

Neignorujte preto výzvy svojho šikovného pomocníka, keď bliká kontrolka čistenia motora. A urobte si čas na to, aby ste práčku udržiavali v čistom stave. Pravidelné čistenie filtra, a taktiež jej útrob, vedie k dlhšej životnosti, zníženiu spotreby a efektívnejšiemu praniu. Návodov na to, ako si poradiť s vodným kameňom či čistením celej práčky je niekoľko. Podľa mnohých gazdiniek však postačí ocot a kryštalická sóda a práčka je opäť raz ako nová. 

Máte svoj overený tip na čistenie práčky? Alebo ste zistili prevratnú skutočnosť, ktorá vaše pranie zmenila k lepšiemu výsledku? Podeľte sa s nimi na našej fanpage v komentári pod článkom. A nezabúdajte že všetko potrebné pre efektívnejšie a šetrnejšie pranie nájdete v našom e-shope.

 

foto: pixabay.com

Prepáčte, aktuálne máme skladom iba :productStock ks. Ak potrebujete viac kusov tovaru kontaktujte nás emailom na shop@demro.sk